Кошаркарите на Денвер Нагетс ноќта зад нас беа поразени од Далас Маверикс со резултат 103:89.

Уште една феноменална партија пружи српскиот кошаркар Никола Јокиќ, но повторно ја немаше вистинската поддршка од остатокот од тимот, па тимот од Колорадо мораше да го положи оружјето.

За нешто помалку од 35 минути на теренот, Јокиќ постигна 26 поени (11/18 од игра, 1/4 тројки), со 16 скока, три асистенции и две украдени топки.

Сепак, Денвер одигра многу лош натпревар, Нагетс постојано беа во негатива, неколку пати успеваа да се приближат, но кога и да го стореа тоа , Маверикс без поголеми проблеми ги одбиваа нападите и се враќаа на двоцифрена разлика.

Играчите на Денвер кои останаа под 90 поени не беа напаѓачки расположени, а освен Јокиќ, двоцифрен учинок имаа само Арон Гордон со 15 и Вил Бартон со 12 поени.

Од друга страна, блескаше закрепнатиот Лука Дончиќ, кој неодамна се врати на терените по најдолгата пауза во кариерата. Очигледно на словенечкиот интернационалец му недостигаше кошарка, а мечот заврши со 21 поен (7/18 од игра, 1/6 за три), осум фатени топки и 15 успешни додавања за 34 минути. Го следеа Булок и Пауел со по 15 поени, Бренсон додаде 13, а Фини-Смит и Клебер по 10.

По овој пораз, тимот од Колорадо остана седми на Западот со 18 победи и 17 порази, додека Далас е две позиции погоре со 19 триумфи и 17 неуспеси.